Alergijos tyrimai

Alergijos tyrimai

Kas yra alergija?

Iš senovės graikų kalbos allos ergeia verčiama kaip „kitoks atsakas“. Organizmas supranta natūraliai gamtoje esančias daleles – alergenus (pelėsius, kailį, maistą, žiedadulkes ir t. t.),  – kaip grėsmingus svetimkūnius, ir pradeda su jais kovoti. Pasaulio sveikatos duomenimis (PSO) vienas iš trijų gyventojų pasaulyje kenčia nuo alergijos, tačiau daugelis net nežino, kad yra kažkam alergiški. Žmonės ieško ligų, nė nesusimąstydami, kad negalavimo priežastimi gali būti alergija. Alergijos tyrimai padės jums nustatyti ar esate alergiškas ir imtis būtiniausių apsaugos priemonių.

Kraujo tyrimų laboratorijoje „Sosdiagnostika“ atliekami šie alergijos tyrimai: 

Tyrimo pavadinimas
Maisto netoleravimo 108 IgG
IgE Imunoglobulinas E (bendras)
EUROIMMUN Mišrūs alergenai: 55 specifiniai IgE prieš 61
EUROIMMUN Mišrūs alergenai: 55 specifiniai IgE prieš 64 
EUROIMMUN Mišrūs alergenai: 36 specifiniai Ig E prieš 49
EUROIMMUN Mišrūs alergenai: 35 specifiniai IgE prieš 42
EUROIMMUN Mišrūs alergenai: 27 specifiniai IgE prieš 28 
EUROIMMUN Įkvepiamieji alergenai: 30 specifiniai IgE prieš 59 
EUROIMMUN Įkvepiamieji alergenai: 20 specifinių IgE prieš 23
EUROIMMUN Įkvepiamieji alergenai: 20 specifinių IgE prieš 21
EUROIMMUN Maisto alergenai: 44 specifiniai IgE prieš 51 + bendras IgE
EUROIMMUN Maisto alergenai: 44 specifiniai IgE prieš 51 
EUROIMMUN Maisto alergenai: 35 specifiniai IgE prieš 41
EUROIMMUN Maisto alergenai: 20 specifinių IgE prieš 21 + bendras IgE
EUROIMMUN Maisto alergenai: 20 specifinių IgE prieš 20 (II) 
Alergija antibiotikams
Polychek mišrūs alergenai: 30 specifinių IgE prieš 41 alergeną
88 specifiniai maisto IgG4

Peršalimo ar alergijos simptomai?

Peršalimas ir alergija turi daug tų pačių simptomų, kaip:

 • sloga;
 • nosies ir akių niežulys, užgulimas;
 • čiaudulys;
 • nuovargis;
 • galvos skausmai.

Tačiau yra tam tikrų skirtumų. Jūs greičiausiai kenčiate nuo alergijos, jei:

 • Nėra karščiavimo;
 • Gleivinės išskyros yra skaidrios ir vandeningos;
 • Čiaudulys greitas ir „serijomis“;
 • Niežti nosį, ausis ir gerklę, taip pat gali nutirpti ar deginti;
 • Atsiranda paraudimai;
 • Alergijos simptomai tęsiasi ilgiau nei peršalimo, paprastai ilgiau nei 7 dienos.

Alergijos diagnostika

Laboratorinio kraujo tyrimo metu, deja, gali būti aptinkama ne pati alergija, bet tik organizmo atsakas į alergenus, pasireiškiantis kaip antikūnų imunoglobulinų E (IgE) pagausėjimas kraujyje. 

Alergijos formos:

1. Alergizuojančius valgant netinkamą maistą. Pasitaiko, tiek mėsos, tiek daržovių, tiek vaisių ar riešutų alergijų.  Alergijos gali  ne dėl pačio maisto, bet dėl juose esančių priedų;

2. Alergizuojančius įkvepiant.
a) alerginės reakcijos būna sezoninės, kylančios dėl žolių ir žiedadulkių patekimo į orą. Jeigu alerginės reakcijos iššaukiamos sezoniškai, tam tikrais mėnesiais metų bėgyje, tai galima įtarti šienligę (sezoninį rinitą), naudinga atlikti įkvepiamųjų alergenų įvairių žolių ir žiedadulkių tyrimų paletę.

b) ne sezoninės,  besitęsiančios ištisus metus – dėl pelėsių, gyvūnų epitelio, pleiskanų, plaukų, plunksnų. Pasitaiko ir namų dulkių erkučių alergija. Jei simptomai tęsiasi ištisus metus, tačiau tik tam tikroje aplinkoje, tarkim tik apsilankius pas ką nors svečiuose arba persikrausčius, - naudingiausia būtų įkvepiamoji gyvūnų epitelio, pelėsių ir namų dulkių erkučių tyrimų programa.

3. Alergizuojančius per odą. Tai cheminių medžiagų, tokių kaip lateksas, dažų ar skalbimo miltelių sukeltos alergijos. Jei alergija užklumpa pakeitus mitybą, didelė tikimybė, kad šiuo atveju kalti bus maistiniai alergenai, tačiau nebūtinai. Pavyzdžiui, pasitaiko atvejų, kai žmogus išima iš savo mitybos raciono daugelį ingridientų, kai tuo tarpu tėra alergiškas tik maistiniam priedui - natrio glutamatui (E 621).

4. Alergizuojančius įgėlus vabzdžiui (mirtinai pavojingos alergijos). Alergizacijos tyrimus vabzdžiams ir jų įgėlimui naudinga atlikti profilaktiškai, su kitais tyrimais, kad nebūtų per vėlu. Jei alergijos simptomai, ypač dilgėlinė, pasitaiko protarpiais - gali būti odos reakcija į chemines medžiagas.

Rekomendacijos prieš tyrimus:

Keletas dienų prieš tyrimą išskirtinai rekomenduojama pabūti gamtoje, valgyti įvairesnį maistą, turėti kontaktą su gyvūnais ar pelėsiais. Alergijos  tyrimai bus tikslesni, jei juos atliksite alergijos paūmėjimo metu. Nustačius alergenų šaltinį, Jūs žinosite kaip pakeisti gyvenimo būdą ar įpročius, kad apsisaugotumėte nuo alergines reakcijas keliančių alergenų ar  sumažintumėte alergijos simtomus. Tai taip pat padės užkirsti kelią tolimesnėms komplikacijoms – astmai.

Sosdiagnostika“, per darbinę 10 metų patirtį, surinko Lietuvai ir jos gyventojams būdingų alergenų programą, kurioje yra dažniausiai pasitaikantys alergenai:„Dažniausiai Lietuvoje pasitaikančių kenksmingųjų alergenų mišrią tyrimų paletę“. Jei nežinote kokius alerginius tyrimus atlikti, rekomenduojame rintis būtent šią mišrių alergenų programą!