Gliukozė

Gliukozė – vienintelis angliavandenis, esantis kraujyje. Angliavandeniai  yra energijos šaltinis ir tik per gliukozę organizmo ląstelės aprūpinamos energija, kad galėtų tinkamai funkcionuoti. Visi angliavandeniai organizme yra paverčiami gliukoze: krakmolas, vaisių fruktozė, medaus sacharozė, pieno galaktozė ir kt. Jos atsargos organizme išsenka per 12-18 val., maždaug per tiek, kiek susidaro tarpas tarp pusryčių ir vakarienės. Nevalgius ilgesnį laiką, organizmas išnaudoja visas glikogeno atsargas, esančias kepenyse ir prasideda energijos badas.

Hormono insulino pagalba ląstelės įsisavina gliukozę iš ją pernešančio kraujo. Esant sutrikimams sistemoje, susergama cukriniu diabetu. Ląstelės neaprūpinamos pakankamu energijos kiekiu. Cukrinis diabetas, tai dažniausiai pasitaikantis endokrininis sutrikimas. Jo yra du tipai: I tipo cukrinis diabetas, kai insulinas organizme negali pasigaminti (apie 15 % visų diabeto atvejų, dažniausiai prasideda 9-14 m. asmenims), ir II tipo, nuo insulino nepriklausomi atvejai (apie 85 % visų susirgimų, dažniausiai serga 40-80m. asmenys). Dėl cukrinio diabeto sutrinka visa medžiagų apykaita, dažniausias klinikinis požymis yra nutukimas, tačiau gali būti ir svorio neteikimas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ligos pradžioje klinikinių simptomų gali ir visai nebūti, todėl labai svarbu sekti savo gliukozės kiekį reguliariai. Tam reikia atlikti gliukozės tyrimus bent jau 1 kartą per metus.

Pasiruošimas tyrimui:

  • Gliukozės tyrimai atliekami nevalgius.

Ką tyrimas atskleidžia:

Rodiklis aukštesnis už normąRodiklis žemesnis už normą
Diabetas Insulino perdozavimas
Sutrikęs gliukozės toleravimas (SGT) Nepavalgius po insulino vartojimo
Sutrikusi glikemija nevalgius (SGN) Priešdiabetinių vaistų vartojimo
Cushing sindromas  Insulinoma (padidėja insulino ir C-peptido koncentracija)
Akromegalija Hormoninis hipofizės ir antinksčių nepakankamumas
Pankreatitas Įgimti metaboliniai blokai (galaktozemija, fruktozės netoleravimas, glikogenozės)
Kasos vėžys Toksiniai kepenų pakenkimai (etanolis, chloroformas, salicilatai)
Tirotoksikozė Inkstų ligos
Stresas organizmui (pvz. nudegus) Širdies ligos
Nėščiųjų diabetas Badavimas
Medikamentai gliukokortikoidai, nikotino rūgštis, pentamidinas, skydliaukės hormonai, diazoksidas, beta-adrenoblokatoriai, fenitoinas, tiazido diuretikai, alfa-interferonas) Sepsis
  Antikūnai prieš insuliną ir prieš insulino receptorius
  Kasos navikas
  Autoimuninė hipoglikemija