C reaktyvus baltymas (plataus spektro)

C reaktyvus baltymas (plataus spektro)

C reaktyvus baltymas (CRB) gaminasi kepenyse ir yra aptinkamas kraujyje, kai tik kūne atsiranda bakterinė infekcija. C reaktyvus baltymas (CRB), tai pati tiksliausia ir patikimiausia priemonė infekcijai ar uždegimui aptikti, dėl savo greito pakilimo esant pakitimams organizme ir staigaus kritimo jiems išnykus. Ypač aukšti C reaktyvaus baltymo (CRB) rodikliai gali būti meningito, reumatoidinio artrito ar tuberkuliozės atvejais. Rodikliai taip pat gali pakilti dėl kūno audinių sužeidimo, nudegimo, širdies smūgio ar kraujo krešulio. Minimalus C reaktyvaus baltymo (CRB) padidėjimas gali būti susijęs su nutukimu.

  • C reaktyvus baltymas (CRB) puikiai nustato ar yra uždegimas, tačiau negali nurodyti kur jis yra ir kas jį sukelia. Tyrimas nepakeičia klinikinės apžvalgos. Dėl to, gavus teigiamus C reaktyvaus baltymo (CRB) tyrimo rezultatus, svarbu atlikti, kad ir iš to paties kraujo mėginio, kitus tyrimus, leidžiančius pilnai ištirti situaciją.
  • C reaktyvaus baltymo (CRB) rodiklio pokyčiai atsiranda praėjus 5–10 valandoms nuo infekcijos (audinių griuvimo) pradžios. Šis rodiklis naudingas lėtinei infekcijai aptikti, pavyzdžiui, esant leukemijai ar ligoniams po operacijos.
  • Padidėjęs C reaktyvaus baltymo (CRB) kiekis, stabilia ar nestabilia krūtinės angina sergantiems ligoniams, rodo gręsiančias koronarines komplikacijas. Miokardo infarkto rizikos vertinimui gali būti skiriamas didelio jautrumo C reaktyvaus baltymo (djCRB) tyrimas, kurio pagalba galima nustatyti labai mažą C reaktyvaus baltymo (CRB) kiekį.
  • C reaktyvus baltymas (CRB) ypač patogus įtarus infekciją, tačiau apie 10 proc. naujagimių, turinčių infekcijos požymių, gali nerodyti C reaktyvaus baltymo (CRB) padidėjimo. Diagnozuojant neonatalinį sepsį, reikia turėti omenyje šiuos faktus: pirmą parą po gimimo C reaktyvaus baltymo (CRB) reikšmės padidėja 80 proc. visų infekuotų naujagimių.