Erkių pernešamų ligų tyrimai

Erkių pernešamų ligų tyrimai

Lietuva priklauso erkių pernešamų ligų endeminei zonai. Erkės pradeda ieškoti savojo „grobio“, kai tik temperatūra po žiemos šalčių pasiekia + 7 °C. Erkės gyvenimo ciklas susideda iš kiaušinėlio, lervutės, nimfos ir suaugusios erkės. Suaugusios erkės patinėliai ir patelės skiriasi savo dydžiu. Patelės yra didesnės, turi raudoną nugarėlę. Išsiritus iš kiaušinėlio erkė kiekvienos savo gyvenimo stadijos metu turi pasimaitinti. Erkė matinasi 3-7 dienas, o jos nepastebint, gali netrukdomai siurbti kraują net iki 15 dienų. Dažniausiai jos maitinasi ežių, karvių, ožkų, elnių, usūrinių šunų, paukščių, graužikų, šikšnosparnių, tam tarpe - ir žmonių, krauju. Ne pačios erkės yra ligos sukėlėjai, o bakterijos Borrelia ir erkinio encefalito virusas, kuriais pačios erkės gali būti infekuotos, tačiau jom tas efekto nesukelia, skirtingai negu žmogui.

Svarbu atsižvelgti į tai, kad erkės, kaip ir jų pernešamų ligų tipai Š. Amerikoje ir Europoje žymiai skiriasi. Tai labai aktualu domintis rekomendacijomis erkių pernešamų ligų prevencijai, profilaktikai, diagnostikai ir gydymo būdams. Neadekvatu Europoje remtis amerikiečių parengtomis rekomendacijomis.

Sergamumas erkių pernešamomis ligomis, kartu su jų populiacija, šylant orams, vis auga. Lietuvoje dėl šių tinkamai neįvertintų ligų grupės situacija blogėja ir kas metus jau nuo 1993-ųjų. Manoma, kad tam įtakos turi vengimas skiepytis ir globalinis atšilimas, lemiantis ilgesnį erkių aktyvųjį laikotarpį bei vis didesnius pernešamų ligų mastus.

Tyrimo pavadinimas
EE IgG Antikūnai IgG prieš Erkinio encefalito virusą
EE IgM Antikūnai IgM prieš Erkinio encefalito virusą
EE RNR Erkinio encefalito RNR RL PGR (erkėje)
LL IgG antikūnai prieš Borellia spp. (Laimo boreliozė)
LL IgM antikūnai prieš Borellia spp. (Laimo boreliozė)
LL WB IgG antikūnai prieš Borellia spp. (LAIMO LIGA) WesternBlot met.
LL WB IgM antikūnai prieš Borrelia spp. (LAIMO LIGA) WesternBlot met.
LL Gyvos erkės ištyrimas dėl jos užkrėstumo LAIMO LIGOS (Borrelia burgdorferi)
LL BorDNR Borrelia burgdorferi (LAIMO LIGA) sensu lato DNR RL PGR erkėje
EE RNR Erkinio encefalito RNR RL PGR (kraujyje)
Erkinio encefalito IgG (povakcininiai) antikūnai
B. burgdorferi (Laimo ligos), A. phagocytophilum (granuliocitinės anaplazmozės), E. chaffeensis (erlichiozės), erkinio encefalito virusas

Erkės, ypač nimfos ir lervutės, yra sunkiai plika akimi įžiūrimos, rekomenduoja po išvykų į gamtą, darbų daržuose, festivalių ar tursitinių kelionių apžiūrėti savo kūną - ar nėra jų įsisiurbusių? Taip pat atlikti kraujo tyrimus dėl erkių pernešamų ligų profilaktiškai. Laimo liga, tinkamai ir laiku diagnozuota gali būti nesunkiai išgydoma, o dėl erkinio encefalito viruso labai svarbu pasiskiepyti iš anksto! Erkių pernešamų ligų tyrimai padės iš karto diagnozuoti ligą ir imtis būtiniausių saugos priemonių.

Erkių problema gali būti žymiai didesnė, negu atrodo, kadangi pastebime tik kas kelintą įkandimą, dažniausiai suaugusių didelių erkių, nors užkrečia ir jaunosios. Verta savęs paklausti – ar tikrai lengvai pastebime kiekvieną erkės lervutę, patekusią ant kūno, kurios ilgis ne didesnis kaip pusė milimetro? Jos nešioja ligas lygiai taip pat, kaip ir suaugusios erkės.

Įkando (įsisiurbė) erkė? Ką daryti?

Įkandus erkei reikia ją kuo greičiau ištraukti, kad nepaleistų į kraują galimai nešiojamų virusų ir bakterijų, tačiau tai daryti yra labai svarbu taisyklingai. Geriausia, kad šią procedūrą atliktų patyręs asmuo arba specialistas. Ištraukimui tiks smulkus pincetas, tačiau yra ir tam specialiai skirtas įrankis. Ištraukiant svarbu laikytis keleto taisyklių:

  • Pirštais erkės traukti negalima, kad nesutraiškyti, taip sumažinant tikimybę patekti ligos sukėlėjams į žmogaus organizmą;
  • Negalima erkės tepti aliejais, tikintis, kad ji uždus ir ją bus lengviau ištraukti - tai kaip tik gali paskatinti erkę išskirti daugiau seilių ir perduoti ligų sukėlėjus žmogui;
  • Erkę reikia suimti kuo arčiau įkandimo vietos t.y. už galvos, ne kūnelio. Tai reikalinga tam, kad nenutraukti erkei galvos. Jei vis dėl to erkės kūnas yra pašalintas, o galva likus įsisiurbus - būtina kreiptis į gydytojus dėl visiško erkės pašalinimo;
  • Erkė traukiama staigiu, tvirtu judesiu, sukant ją prieš laikrodžio rodyklę. Tai atitinka erkės įsisiurbimo principą ir leidžia ją tvarkingai pašalinti;
  • Ištraukus erkę, įkandimo vietą reikia nuplauti, su muilu;
  • Tyrimus dėl Laimos ligos galima atlikti ir ne tik iš žmogaus kraujo, tačiau ir iš pačios erkės, jeigu tik ji dar gyva. Kad išlaikyti erkę gyvą, reikia uždarytame švariame stikliniame indelyje įdėti keletą žolių bei pradurti skylutes dangtelyje deguoniui. Laikyti vėsiai. Indelį su erke geriausia pristatyti tiesiai į laboratoriją. Erkių pernešamų ligų tyrimai iš erkės atliekami tik esant gyvai erkei.
  • Jei erkė jau nebegyva arba pasprukusi, tai erkių pernešamų ligų tyrimai (erkinis encefalitas, laimo liga) atliekami  iš karto po įkandimo. Tai pirminė informacija apie erkės užkrėstumą ir atskaitos taškas. Pakartotinius tyrimus rekomenduojama atlikti po 3-4 sav. po įkandimo. Jeigu atsiranda komplikacijų - ir ankščiau.