Kepenų, kasos ir inkstų tyrimai

Kepenų, kasos ir inkstų tyrimai

Kepenų ligos yra labai apgaulingos – organizme vykstantys pakitimai būna „tylūs“, besimptomiai. Pradinėse stadijose dauguma pacientų jaučiasi sveiki arba skundžiasi tik nedideliu silpnumu, apetito stoka, skausmu ar diskomfortu dešiniajame šone, pykinimu. Į nedidelius negalavimus numojama ranka, o ligai leidžiama progresuoti. Taip gelta ar kepenų uždegimas išsivysto į kepenų cirozę ar net kepenų vėžį.

Laboratoriniai kraujo tyrimai padeda nustatyti koks patologinis procesas vyksta kepenyse, koks šio proceso aktyvumas bei galima prognozė. Bilirubino ir baltymų apykaitos sutrikimai, kepenų fermentų aktyvumo pokyčiai yra vieni jautriausių kepenų pažeidimo rodiklių, padedantys nustatyti virusinį hepatitą, akmenligę, pankreatitą, toksinį kepenų pažeidimą ar net vėžines metastazes.

Kepenys sintetina daugelį kraujo krešėjimo faktorių (fibrinogeną, protrombiną ir kitus atsakingus elementus), todėl sutrikęs kraujo krešėjimas jau rodo įsisenėjusį kepenų pažeidimą.

Kraujo krešėjimo funkcijas, sergantiems kepenų ligomis, būtina įvertinti prieš bet kokią operaciją, siekiant išvengti gijimo komplikacijų.

Kasa – mūsų „chemijos fabrikas“, kuris gamina fermentus, skaidančius visas pagrindines maisto medžiagas – baltymines, riebalines, angliavandenines bei nukleotidines. Kaip ir kepenų susirgimai, taip ir kasos veiklos sutrikimai yra klastingi, kadangi ilgą laiką būna nepastebimi, progresuoja staigiai – sutrinka daugelis pačios liaukos funkcijų, dėl ko nukenčia ir kiti vidaus organai.

Pavyzdžiui, pankreatito atveju, kasos fermentai pradeda „virškinti“ save, patenka į kraują ir sukelia sisteminį viso organizmo uždegimą, daugelio organų nepakankamumą. Gali atsirasti ir kitų komplikacijų – gelta, kraujo krešumo sutrikimai, kraujavimas iš virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių ar kvėpavimo sistemų nepakankamumas.

Lietuvoje kasos sutrikimai dažniausiai progresuoja į pankreatitą, piktybinių navikų augimą ir cistų bei akmenų susidarymą kanaluose.

Inkstų patologijos – dažnos ir gali pasireikšti kaip atskiros ligos, ir kaip kitų ligų komplikacijos. Statistika rodo, kad kas 10 asmuo serga kokia nors inkstų liga, todėl svarbu anksti diagnozuoti inkstų sutrikimus bei infekcijas.

Sergant inkstų ligomis ir jų negydant pakyla arterinis kraujo spaudimas, nukenčia širdis ir kraujagyslės, vystosi anemija (mažakraujystė). Dažnai vieno organo sutrikimas išprovokuoja ir kitų organizmo funkcijų pokyčius. Profilaktiniai laboratoriniai tyrimai gali padėti anksti išaiškinti inkstų funkcijos nepakankamumą, kai dar galima sulėtinti ligos progresavimą ir atitolinti dializę ar transplantaciją.

Laboratorijoje „Sosdiagnostika“ kepenų, kasos ir inkstų tyrimai:

Tyrimo pavadinimas
TBI Bilirubinas bendras
DBIL Bilirubinas tiesioginis
IBIL Bilirubinas netiesioginis
AST Asparagininė aminotransferazė
ALT Alanininė aminotransferazė
GGT Gamaglutamiltransferazė
ALP Šarminė fosfatazė 
P-AMYL Pankreatinė amilazė
AMYL Alfa-amilazė
UA Šlapimo rūgštis
UREA Šlapalas
CREA Kreatininas
LIP Lipazė
ALB Albuminas
BŠT Bendras šlapimo tyrimas
Šlapimo nuosėdų mikroskopija
uALB(š) Mikroalbuminas šlapime
uALB(šp) Mikroalbuminas paros šlapime
Mikroalbumino / Kreatinino santykis šlapime
Mikroalbumino / Kreatinino santykis paros šlapime
Cuš Varis šlapime
GFG Glomerulų filtracijos greitis (atliekamas iš tyrimų CREA ir CREA (šlapime)
Serumo baltymų frakcijos elektroforezės būdu
CREA (š) Kreatininas šlapime 
CREA (šp) Kreatininas paros šlapime