Šarminė fosfatazė

Šarminė fosfatazė (ŠF, ang. ALP) – atrankinis tyrimas, kuriuo dažniausiai siekiama patikrinti ar stebėti kepenų bei kaulų funkcijos sutrikimus.

Šarminė fosfatazė yra laboratorinių tyrimų rinkinių sudėtinė dalis, užsakoma kartu su kitais tyrimais vertinant kepenų funkciją arba jei pacientui yra įtariamas kaulų pažeidimas.

Padidėjusi šarminės fosfatazės koncentracija reiškia, kad kaulai ar kepenys yra pažeisti. Jei kiti kepenų tyrimai, tokie kaip bilirubino, aspartataminotransferazė (AST) ar alaninaminotransferazė (ALT), taip pat padidėję, įtariama, kad pažeidimas kepenų. Jei kalcio ir fosfatų tyrimai yra pakitę, įtariama, kad šarminės fosfatazės padaugėjo dėl kaulų patologijų.

Nėštumas taip pat gali padidinti šarminės fosfatazės kiekį. Vaikai turi didesnį šarminės fosfatazės kiekį, nes jų kaulai auga, o ŠF dažnai yra labai padidėjusi intensyvaus augimo („augimo šuolio“) metu. Kai kuriems žmonėms maistas taip pat gali padidinti ŠF kiekį (paprastai padidėja po kelių valandų). Todėl tyrimą rekomenduojama atlikti nevalgius. Kai kurie vaistai (tokie atvejai pasitaiko retai) gali padidinti ŠF koncentraciją – fenobarbitalis, fenitoinas ar karbamazepinas ir kt.

Kartais gali būti nustatomas šarminės fosfatazės sumažėjimas. Galimos priežastys:

  • Netinkama mityba, sukelianti vitamino B6, folio rūgšties, vitamino C, fosforo ir cinko trūkumą;
  • Hipotireozė ir prieskydinių liaukų nusilpusi funkcija;
  • Vitamino B12 trūkumas;
  • Aplastinė anemija;
  • Vilsono liga (vario apykaitos sutrikimas);
  • Kitos priežastys.