CRB didelio jautrumo (djCRB)

CRB didelio jautrumo (djCRB)

C reaktyvinio baltymo didelio jautrumo (djCRB) tyrimas, tai tos pačios medžiagos aptikimas kraujyje, kaip ir per tradicinį C reaktyvinio baltymo (CRB) tyrimą, tačiau, šiuo atveju, yra papildomas tyrimo rodiklių pritaikymas. Jei atliekant CRB didelio jautrumo tyrimą nėra aptinkama drastiškų pakilimų dėl uždegimo ar bakterinės infekcijos, tai galima atsižvelgti į žemų CRB rodiklių svyravimus, kurie leidžia aptikti tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, miokardo infarktu. Šios srities ligos yra pavojingiausios, kadangi sukelia daugiausiai mirčių.

Kompleksinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, metabolinio sindromo ir CRB didelio jautrumo įvertinimas galėtų padėti tiksliau nustatyti širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo riziką asmenims, kuriems nėra klinikinių simptomų.

Metabolinis sindromas ir atskiri jo komponentai, ypač pilvinio tipo nutukimas, teigiamai koreliuoja su padidėjusia CRB didelio jautrumo koncentracija. Vidutiniškai (1–3 mgl/l) ir labai (daugiau kaip 3 mg/l) padidėjusi CRB didelio jautrumo koncentracija metabolinio sindromo tikimybę didina atitinkamai – 4, 15 ir 7,39 karto. Tyrimų duomenys rodo, jog metabolinis sindromas turi įtakos cukrinio diabeto, išeminės širdies ligos vystymuisi bei didina bendrąjį mirštamumą ir mirštamumą nuo širdies, kraujagyslių ligų, todėl šio sindromo diagnozavimas ir gydymas yra svarbi profilaktinės ir klinikinės medicinos sritis.

CRB didelio jautrumo normos:

  • Jei djCRB didelio jautrumo yra <1.0 mg/L, tai reiškia, kad tikimybė susirgti širdies ligomis yra maža
  • djCRB didelio jautrumo yra 1.0 mg/L - 3.0 mg/L, tai reiškia, kad tikimybė susirgti širdies ligomis yra vidutinė
  • djCRB didelio jautrumo yra >3.0 mg/L, tai reiškia, kad tikimybė susirgti širdies ligomis yra didelė

Jeigu djCRB viršija 10 mg/L, tai jau gali reikšti uždegimus ar infekcijas ir diagnostinės prasmės infarkto rizikai nustatyti nebeturi. Tokiu atveju tyrimą reikėtų pakartoti pasveikus.