QuantiFERON-TB Gold (QFT)

QuantiFERON-TB Gold (QFT)

QuantiFERON-TB Gold (QFT) tyrimas – kraujo tyrimas, skirtas gama interferono kiekio nustatymui. Būtent jis ir padeda diagnozuoti ne tik aktyviąją, bet ir latentinę tuberkuliozės formas.

QuantiFERON-TB Gold (QFT) – tikras perversmas tuberkuliozės diagnostikos srityje, kai pažangūs mokslo ir šiuolaikinių technologijų pasiekimai pakeičia ir papildo 110-ies metų senumo tuberkulino Mantu įodinio mėginio tyrimą ir rentgenoskopiją/ rentgenografiją. QuantiFERON-TB Gold (QFT) tyrimo metu gaunami žymiai patikimesni ir tikslesni tyrimų rezultatai (Mantu mėginio jautrumas 65,8 proc., specifiškumas 35,4 proc., QantiFeron-TB Gold (QFT ) tyrimo jautrumas 89-94 proc., specifiškumas 98 proc.).

Koks QFT tyrimo principas?

QuantiFERON-TB Gold (QFT) – tai laboratorinis tyrimas, kurio metu naudojami specialūs kraujo surinkimui skirti vakuminiai mėgintuvėliai ir tam skirtos adatos. Šiam tyrimui skirtų mėgintuvėlių vidus padengtas specifiniais antigenais, kurie po kontakto su krauju išskiria gama interferoną. Tyrimas paremtas išsiskyrusio gama interferono kiekio matavimu, nuo jo kiekio ir priklauso tyrimo rezultatai.

Kokiais atvejais QuantiFERON-TB Gold (QFT) tyrimas gali būti informatyvus?

QuantiFERON-TB Gold (QFT) tyrimas gali būti informatyvus visais atvejais, kai buvo atliktas arba ruošiamasi atlikti tradicinį įodinį tuberkulino (Mantu) mėginį.

Rekomenduojama pasitikrinti šiais atvejais:

  • Buvote kontakte su asmeniu, kuriam diagnozuota tuberkuliozė
  • Turite nusilpusį imunitetą
  • Taip pat dėl silpno imuniteto onkologiniai ligoniai, kūdikiai, vaikai ir pagyvenę asmenys yra ypač lengvai pažeidžiamos grupės
  • Buvote kontakte su asmeniu, kuris lankėsi šalyje, kurioje yra aukštas sergamumas tuberkulioze, arba lankėtės tokioje šalyje asmeniškai. Liga labai paplitusi šiuose regionuose: Lotynų Amerikoje, Afrikoje, Azijoje, dalyje Rytų Europos. Dažnai lankomos šios itin infekuotos šalys: Brazilija, Indija, Kinija, Rusija, Rumunija, Tailandas

Skubiai reikia pasitikrinti, jeigu vargina:

  • užsitęsęs kosulys
  • karščiavimas
  • naktinis prakaitavimas
  • nuolatinis skrepliavimas
  • svorio netekimas
  • atsikosėjimas krauju

Kaip interpretuojami QuantiFERON-TB Gold (QFT) tyrimo rezultatai?

Norint tinkamai įvertinti asmens, besitiriančiojo dėl tuberkuliozės, būklę, svarbu atsižvelgti kompleksiškai į skundus, ligos istoriją ir atliktus tyrimus, iš kurių QFT užima labai svarbią vietą.

Tuberkuliozė (kitaip dar vadinama „džiova“) – viena grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, sąlygojančių didelį mirtingumą. Kiekvienais metais nuo šios ligos miršta beveik tiek pat žmonių, kaip ir nuo ŽIV. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis (Mycobacterium tuberculosis). Apie 10 proc. užsikrėtusiųjų suserga tuberkulioze. Susirgimų skaičius yra toks didelis, kadangi egzistuoja ne tik aktyvi, bet ir latentinė (slaptoji) tuberkuliozės forma, kuri sudaro 90 proc. visų susirgimų.

Lietuvos vaikų sergamumas tuberkulioze išlieka vienas didžiausių Europos Sąjungoje. 2012 m. registruota 13,9 tuberkuliozės atvejų 100 tūkst. vaikų. Didėja atvira tuberkuliozės forma susirgusių vaikų skaičius – 23 proc. visų 2012 m. tuberkulioze sirgusių vaikų. Taip pat daugėja vaistams atsparios vaikų tuberkuliozės atvejų.

Visi mokyklą pradedantys lankyti vaikai bei vaikai, kurių aplinkoje buvo sergančiųjų TB, turi būti patikrinti, atliekant tuberkulino mėginius, tačiau praėjusiais metais patikrinta tik 47,2 proc. pirmaklasių ir 58,6 proc. rizikos grupių vaikų.

Kas yra slaptoji (latentinė) tuberkuliozė?

Latentinė tuberkuliozės infekcija yra tuomet, kai asmuo yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau bakterijos nėra aktyvios ir nesukelia jokių ligos simptomų.

Ką reikia žinoti apie šią ligą?

Nors latentinės tuberkuliozės metu nieko nejaučiama, infekcija kitiems asmenims neperduodama ir esamu momentu, atrodytų, didelio pavojaus nekelia, nei pačiam žmogui, nei aplinkinimas, tačiau aptikus šią bakteriją, gydymas yra būtinas, kadangi bet kuriuo momentu liga gali pasireikšti ir pereiti į aktyviąją formą.

Delsimas nediagnozuojant ir negydant slaptosios tuberkuliozės formos gali būti labai rizikingas. Statistika rodo, kad beveik 5-15 proc. visų užsikrėtusiųjų slaptąja tuberkulioze ankščiau ar vėliau suserga aktyviąja jos forma, o net 50 proc. žmonių sergančių aktyviąja tuberkuliozės forma miršta ir gali papildomai užkrėsti iki 10–20 žmonių per metus.