Mikrobiologiniai tyrimai

Mikrobiologiniai tyrimai

Mikrobiologiniai tyrimai padeda identifikuoti įvairių ligų sukėlėjus – bakterijas, grybelius. Tyrimams paimami įvairūs tepinėliai, nuograndos ir pasėliai (kraujo, šlapimo, skreplių ir t. t.), kurie yra auginami tam tikrose terpėse, specialiomis sąlygomis. Išauginus ligos sukėlėją, galima identifikuoti neaiškias bakterijų ar grybų padermes, įvertinti sukėlėjo jautrumą ir atsparumą antibiotikams, parinkti tinkamą gydymą.

Gydytojai siekdami išgydyti pacientą, dažnai paskiria plataus profilio antibiotikus, kurie veikia „viską“. Vadinasi, antibiotikai naikina ir dalį naudingos žarnyno mikrofloros. Kiekvieno žmogaus žarnyne yra apie 1-3 kg įvairių bakterijų. ~80-85 proc. sudaro „gerosios“ bakterijos, kurios nukenksmina į organizmą patekusius nuodingus cheminius junginius, dalyvauja virškinimo procesuose, padeda įsisavinti mikroelementus, dalyvauja kai kurių vitaminų susidaryme, stimuliuoja imuninės sistemos veiklą. Sutrikdžius natūralią žarnyno sistemos mikroflorą ar sunaikinus dalį, „atsiveria keliai“ kitų bakterijų invazijai, „blogosios“ mikrofloros augimui ir įvairių infekcijų bei uždegimų vystymuisi. Dažnas antibiotikų skyrimas „veda“ prie mikroorganizmų gebėjimo prisitaikyti prie antibiotikų veikliųjų medžiagų ir įgyti atsparumą joms. Dėl šių priežasčių antibiotikų vartojimas turėtų būti tikslingas.

Laboratorijoje „Sosdiagnostika“ atliekami šie mikrobiologiniai tyrimai:

Tyrimo pavadinimas
Skreplių pasėlis
Šlapimo pasėlis
Išmatų diagnostinis pasėlis (Kampilobakterijos, Jersinijos, Šigelės, Salmonelės)
Spermos pasėlis
Kraujo pasėlis
Pūliai
Tepinėlis iš ausies 
Tepinėlis iš gerklų
Tepinėlis iš nosies
Tepinėlis nuo tonzilių
Tepinėlis iš žaizdos (nuo odos pūlinukų, pūliai iš pragulų ir t. t.)
Pasėlis iš makšties
Pasėlis iš gimdos kaklelio
Tepinėlis iš šlapimo kanalo
Odos, nagų ir plaukų pasėlis grybams nustatyti 
Tulžies pasėlis
Genital System
Mycoplasma system
Ureaplasma urealyticum ir Mycoplasma hominis identifikavimas ir jautrumo antibiotikams nustatymas testų sistemos metodu
Kirmėlių kiaušinėliai
Spalinių kiaušinėliai (lipnios plėvelės m.)
Pirmuonys išmatų tepinėlyje 
Išmatos kiekybiniam, išplėstiniam pasėliui (disbakteriozė)

Mikrobiologinio tyrimo atsakymas, kai neišauginamas joks kliniškai svarbus bakterinis ar grybelinis sukėlėjas, taip pat yra svarbus ir naudingas. Rezultatas leidžia paneigti bakterinės ar grybelinės kilmės infekciją, neskirti antibiotikų ar jau paskirtus nutraukti.