Prostatos specifinis antigenas (PSA)

Prostatos specifinis antigenas (PSA)

Prostatos specifinis antigenas (PSA) – baltymas, kurį gamina prostatos epitelio ląstelės. Prostatos specifinis antigenas atlieka spermos skystinimo fukciją (t. y. neleidžia jai sukrešėti), tačiau jo randama ir kraujyje. Šio baltymo itin padidėja susirgus piktybinėmis bei gerybinėmis prostatos ligomis, todėl, kartu su laisvuoju prostatos specifiniu antigenu, leidžia aptikti ne tik vėžį, bet ir įvertinti riziką juo susirgti artimiausiu metu. Prostatos specifinio antigeno tyrimas taip pat leidžia nustatyti ar organizmo pokyčiai yra gerybiniai – gali būti tiesiog prostatos uždegimas, ar tai vėžinių ląstelių dauginimasis.

Prostatos sutrikimai pasitaiko ypač dažnai, tame tarpe ir vėžinių ląstelių atsiradimas. Prostatos srities onkologiniai susirgimai yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje ir pasaulyje, pasitaikanti dažniau net už plaučių vėžį. Per vienerius metus nustatoma daugiau kaip 2 000 naujų atvejų ir šis skaičius yra vis dar augantis. Liga yra išgydoma, jeigu nustatoma laiku, o tam reikia tikrintis profilaktiškai (bent 1 kart./m.), ypač brandaus amžiaus vyrams (>40 m.).

Prostatos vėžys yra išskirtinis tuo, kad gali slypėti organizme nesukeldamas jokių simptomų daugelį metų. Navikai auga labai lėtai. Negydomas vėžys iš prostatos gali išplisti į kitus organus, ypač kaulus, o tada situacija ypatingai komplikuojasi. Pirmieji prostatos vėžio simptomai pasirodo tada, kai navikas būna tiek didelis, kad pradeda spausti šlaplę ir sutrikdo šlapinimąsi.